Folna kislina je sintetični, v vodi topen vitamin, ki se uporablja v prehranskih dopolnilih in obogatenih živilih.
To je umetna različica folata, naravno prisotnega vitamina B, ki ga najdemo v številnih živilih. Vaše telo ne more proizvesti folata, zato ga je potrebno pridobiti s hrano.
Čeprav se besedi folat in folna kislina pogosto uporabljata zamenljivo, se ti obliki vitamina razlikujeta. Sintetizirana folna kislina se strukturno razlikuje od folata in ima nekoliko drugačne biološke učinke na telo. Kljub temu velja, da oba prispevata k ustreznemu prehranskemu vnosu.
Folate najdemo v številnih rastlinskih in živalskih živilih, vključno s špinačo, ohrovtom, brokolijem, avokadom, agrumi, jajci in govejimi jetri.
Po drugi strani pa se folna kislina dodaja živilom, kot so moka, žitarice za zajtrk in kruh. Folna kislina se prodaja tudi v koncentrirani obliki v prehranskih dopolnilih. Vaše telo uporablja folat za širok nabor pomembnih funkcij, kar vključuje sledeče procese:
Pomanjkanje folata ima več vzrokov, vključno s sledečimi:
Številne države, vključno z Združenimi državami, zahtevajo, da so žitni izdelki obogateni s folno kislino, da se zmanjša pojavnost pomanjkanja folata.
To je zato, ker je pomanjkanje folata precej pogosto in nekatere populacije, vključno s starejšimi odraslimi in nosečnicami, težko dobijo priporočeni prehranski vnos s prehrano.
Zaloge folatov v telesu se gibljejo med 10–30 mg, večina jih je shranjena v jetrih, preostala količina pa je shranjena v krvi in tkivih. Normalne vrednosti folatov v krvi se gibljejo med 5–15 ng/ml. Glavna oblika folata v krvi se imenuje 5-metiltetrahidrofolat.
Prehranski ekvivalenti folata so merska enota, ki upošteva razlike v absorpciji folne kisline in folata.
Menijo, da ima sintetična folna kislina 100-odstotno absorbtivnost, če jo zaužijemo na prazen želodec, medtem ko naj bi folna kislina, ki jo najdemo v obogatenih živilih, absorbirala le 85-odstotno. Naravni folat ima veliko nižjo absorpcijo, približno 50 %.
Če ga jemljemo v obliki prehranskega dopolnila, ima 5-metiltetrahidrofolat enako - če ne nekoliko večjo - biološko uporabnost kot dodatki folne kisline.
Priporočeni doze folne kisline za dojenčke, otroke in najstnike:
Od rojstva do 6 mesecev: 65 mcg DFE
Starost 7–12 mesecev: 80 mcg DFE
Starost 1–3: 150 mcg DFE
Starost 4–8: 200 mcg DFE
Starost 9–13 let: 300 mcg DFE
Starost 14–18: 400 mcg DFE
Čeprav se folna kislina in dodatki folata običajno uporabljajo za zdravljenje istih stanj, imajo različne učinke na telo in zato lahko na različne načine vplivajo na zdravje.
V nadaljevanju so navedene najpogostejše koristi in uporabe folne kisline in dodatkov folata.
Ena najpogostejših uporab folne kisline in dodatkov folata je preprečevanje prirojenih okvar, zlasti okvar nevralne cevi, vključno s spino bifido in anencefalijo – ko se otrok rodi brez delov možganov ali lobanje.
Status folne kisline pri materi je napovedovalec tveganja za okvaro nevralne cevi, kar je privedlo do nacionalnih politik javnega zdravja glede dodatka folne kisline za ženske, ki so ali bi lahko zanosile.
Na primer, delovna skupina za preventivne storitve ZDA, neodvisna skupina nacionalnih strokovnjakov za preprečevanje bolezni, priporoča, da vsem ženskam, ki načrtujejo zanositev ali so sposobne zanositi, dnevno dodajajo 400–800 mcg folne kisline, začenši vsaj 1 mesec.
Dodatki folne kisline se predpisujejo nosečnicam za preprečevanje prirojenih okvar ploda in lahko pomagajo pri preprečevanju zapletov, povezanih z nosečnostjo, vključno s preeklampsijo.
Doppel Herz Femin Direkt železo z vitamini je nova in zelo praktična oblika polnjenja prehranskega dodatka za izboljševanje odpornosti, saj vsebuje vitamin C.
Doppel Herz Magnezij 400 Direkt je nova in zelo praktična oblika polnjenja prehranskega dodatka.
Magnezij za mišice, živce in energijski metabolizem.
Elebaby kapsule so nov izdelek iz družine Elevit, namenjen nosečnicam od 13. tedna nosečnosti dalje.