Brezplačno darilo ob nakupu kozmetike nad 40€

Embolija

ponedeljek, 29 april 2024

Vprašanje stranke:

Kaj povzroča embolijo? Vprašanje anonimne stranke

Odgovor farmacevta:

Glavni vzrok za embolijo je prisotnost krvnega strdka, imenovanega trombus, ki se lahko tvori v različnih delih telesa in nato odcepi ter se premakne po krvnem obtoku. Tromboembolija je nastanek krvnega strdka (trombusa) v enem delu telesa, ki se nato odcepi in potuje po krvnem obtoku.

Tromboembolija se lahko pojavi na različnih mestih, najpogosteje pa tromb izvira iz globokih ven spodnjih okončin (globoka venska tromboza - GVT) ali srca (npr. v primeru atrijske fibrilacije ali iz preela srčnih zaklopk).

Poleg tromboembolije lahko embolija nastane tudi zaradi drugih vzrokov, kot so:

  • Maščobna embolija: maščobne kroglice, ki nastanejo po zlomu dolgih cevastih kosti, se lahko sprostijo v krvni obtok in povzročijo blokado vaskularnega sistema, predvsem v pljučih.
  • Plinski ali zračni embolizem: vaskularni sistem se lahko "zamaši" s plinom / zrakom, ki se običajno formira v krvnih žilah ali arterijah.
  • Tumorji: krvni strdki lahko nastanejo tudi v tumorjih, ki se nahajajo v venah, in se nato sprostijo kot embolusi.
  • Amniotska tekočina: pri porodu se lahko majhne količine plodovih celic ali delcev amniotske tekočine sprostijo v materni krvni obtok kar lahko povzroči embolijo.

Emboli so lahko zelo nevarni, saj pogosto povzročijo akutne blokade pretoka krvi, kar lahko vodi v resne zaplete, kot so srčni infarkt, možganska kap, pljučni infarkt ali gangrena. Zdravljenje embolije je običajno nujno in je odvisno od vzroka in resnosti stanja.

Zanimivo branjeKoliko časa se zdravi pljučnica?

Zanimivo branjePljučna embolija okrevanje

newsletter banner

Pridruži se nam in prihrani!

Vsi člani Moje lekarne ob vstopu v družino za nagrado prejmete kupon za 10% popust, ki ga lahko izkoristite takoj! (ne velja za zdravila)