Brezplačno darilo ob nakupu kozmetike nad 40€
Vse kategorije
Akcije Blog O nas

SINDROM NEMIRNIH NOG: Vzroki, simptomi in zdravljenje

(Datum posodobitve prispevka: 2023-10-04 ob 7:00)
petek, 15 september 2023

Sindrom nemirnih nog - znan tudi kot Willis-Ekbomova bolezen - je nevrološka motnja, ki zdravnike že dolgo bega in za katero še vedno ni jasnega zdravljenja. Simptomi se pogosto ponoči poslabšajo, zato nekateri strokovnjaki to stanje navajajo med glavnimi vzroki nespečnosti in drugih motenj spanja.



SINDROM NEMIRNIH NOG: Splošno | Simptomi | Vzroki | Zdravljenje | Vprašanja in odgovori | Viri/reference



Ljudje, ki trpijo za tem sindromom, občutijo globoko v nogah mravljinčenje ali gomazenje in imajo neustavljivo željo, da noge premaknejo in s tem odpravijo neprijetni občutek. Včasih so prizadete tudi roke.

Sindrom nemirnih nog zdravja ne okvari, je pa zelo neprijeten in včasih tudi boleč. Bolniki lahko stanje olajšajo tako z zdravljenjem z zdravili kot s preprostimi spremembami načina življenja.

Slika: Sindrom nemirnih nog naj bi bila dedna nevrološka motnja.

sindromnemirnihnog.jpg

Največje olajšanje pa ljudem s tem sindromom verjetno prinese, da vedo, da si težav ne izmišljujejo.



Simptomi

Med simptome sodijo:

  • Jasen občutek mravljinčenja ali gomazenja globoko v nogah, spremlja ga neobvladljiva želja, da bi noge premaknili in s tem občutek odpravili.
  • Najpogosteje se pojavlja ponoči in ovira spanje. Čez dan vam občutek preprečuje, da bi dalj časa na miru sedeli ali stali.
  • Ponavadi doleti ljudi nad 30. letom starosti, s staranjem postaja pogostejši.

Posvetujte se z zdravnikom, če:

  • prvič občutite zgornje simptome; zdravnik mora izločiti možnost bolj nevarnih težav, kot so ledvična odpoved, sladkorna bolezen, Parkinsonova bolezen, tromboza globokih ven, išias ali druge nevrološke motnje.



Vzroki

Sindrom nemirnih nog naj bi bila dedna nevrološka motnja, ki jo povzroča kemično neravnovesje v možganih. Raziskave kažejo, da kofein simptome poslabša. Sindrom so povezali tudi s pomanjkanjem železa in folijske kisline, predvsem pri ljudeh z ledvično odpovedjo.



Zdravljenje

Zdravila pomagajo mnogim ljudem, zato je pomemben del zdravljenja, da se posvetujete z zdravnikom.



Konvencionalna medicina

Zdravnik vas bo pregledal, da bi izključil druge vzroke vaših težav. Če ste sicer zdravi, vam bo predpisal zdravila. Glavno zdravilo je klonazepam, ki stabilizira prevajanje živčnih impulzov.

Video vsebina: Kaj je sindrom nemirnih nog?

Druga zdravila, ki lahko pomagajo, so kombinacija karbidope in levodope (uporablja se za zdravljenje Parkinsonove bolezni) in pomirjevali metadon in kodein, ki jih predpišejo kot zadnjo možnost, ker povzročata odvisnost.

Zdravnik vas bo med zdravljenjem pazljivo nadzoroval, ker ta zdravila povzročajo neželene stranske učinke in ker vsi bolniki sčasoma razvijejo toleranco, ki zmanjša njihovo učinkovitost.



Alternativni načini

Nekaterim bolnikom so alternativni načini zdravljenja pomagali zmanjšati ali odpraviti neugodje, ki je povezano s sindromom.



Akupresura

S pritiskom na točko Mehur 57 in nato na Želodec 36 zmanjšate občutek mravljinčenja. Poskusite tudi pritisk na točki Vranica 6 in Žolčnik 39.



Zelišča

Zelišča z močnim pomirjevalnim učinkom zmanjšajo napetost mišic in olajšajo bolečino. Taka zelišča so pasijonka (Passiflora incarnata), baldrijan (Valeriana officinalis) in črni kohoš (Cimicifuga racemosa).

Slika: Različna zelišča se lahko uporabljajo kot možno zdravljenje SNN.

zelišča.jpg

Tudi antispazmodik brogovita (Vibur-num opulus) sprosti mišice. Poiščite pomoč pri zdravilcu, ki naj vam predpiše zdravila in odmerke.



Homeopatija

Homeopatski zdravniki zdravijo sindrom nemirnih nog in nespečnost, ki ga spremlja, z zdraviloma rhus toxicodendron in causticum. Posvetujte se z izkušenim strokovnjakom.



Prehrana

Da boste popravili pomanjkanje snovi, ki lahko prispeva k simptomom, jemljite vitamin E, multivitaminske pripravke z železom ali dodatke vitaminov kompleksa B v standardnih odmerkih. Da popravite pomanjkanje folijske kisline, vam lahko dietetik priporoča dodatke folijske kisline (od 400 do 1000 mg).

Video vsebina: Naravna zdravila za sindrom nemirnih nog.

Nekateri dietetiki priporočajo, da prehrano dopolnite s splošnim koncentratom hrane, npr. modro-zelenimi algami, ki popravi neprepoznano pomanjkanje hranil. Pomagalo vam bo tudi, če ne uživate stimulantov, kot so kofein in dekongestivi.



Masaža nog

  • Sedite na tleh in upognite eno koleno, stopalo naj bo plosko na tleh. Meča zgrabite z obema rokama, s palcema poiščite mišico, ki poteka po zunanji strani golenične kosti pod pogačico. Mišico masirajte s palci navzdol do gležnjev.
  • Palca položite na notranjo stran noge ob gležnje. Z dlanema objemajte meča za podporo in s palcem močno masirajte notranjo stran meč, od gležnja navzgor do kolena.
  • Na koncu s palcema in prsti obeh rok pregnetite zadnje in stranske mečne mišice. Masirajte od kolena navzdol proti gležnju.
  • Ko nehate masirati eno nogo, ponovite celotno masažo na drugi. Izmenično večkrat zmasirajte obe nogi.



Zdravljenje doma

  • Tri ure pred spanjem se izogibajte stimulirajočim dejavnostim, npr. telesni vadbi in velikim obrokom.
  • Spalnica naj bo tiha in hladna; pretopla soba sindrom nemirnih nog poslabša.
  • Stres, ki lahko sproži simptome, zmanjšajte s tehnikami sproščanja, kot so joga, biofeed-back ali meditacija.
  • Noge namakajte v hladni vodi, ki olajša simptome. Nikoli ne uporabljajte ledene vode, ker lahko poškodujete živce.



Vprašanja in odgovori

Kaj povzroča sindrom nemirnih nog?

Sindrom nemirnih nog naj bi bila dedna nevrološka motnja, ki jo povzroča kemično neravnovesje v možganih. Raziskave kažejo, da kofein simptome poslabša. Sindrom so povezali tudi s pomanjkanjem železa in folijske kisline, predvsem pri ljudeh z ledvično odpovedjo.



Ali sindrom nemirnih nog nakazuje na nevrološke težave?

Sindrom nemirnih nog je nevrološka motnja, ki povzroča neprijetne občutke v nogah in neustavljivo željo, da jih premikate[1].



Ali je sindrom nemirnih nog simptom resnejše nevrološke težave?

SNN običajno ni povezan z resno osnovno zdravstveno težavo. Vendar pa včasih spremlja druga stanja, kot so npr. periferna nevropatija[2].



Ali je SNN vseživljenjska motnja?

Pri ženskah, ki prvič razvijejo sindrom nemirnih nog med nosečnostjo, simptomi pogosto izginejo po porodu.

Slika: Razširjenost SNN med nosečnicami se giblje med 10 in 34 %.

snnnosečnost.jpg

Pri drugih ljudeh s sindromom nemirnih nog pa je motnja lahko vseživljenjska težava[3].



Ali je sindrom nemirnih nog lahko boleč?

Če imate SNN, lahko čutite neustavljivo željo po gibanju, ki jo spremljajo neprijetni občutki v spodnjih okončinah, ki niso podobni običajnim občutkom, ki jih doživlja nekdo brez te motnje. Občutki v nogah so lahko kot bolečina, utripanje, vlečenje ali srbenje[1].



Viri in reference

Vir: Družinski zdravstveni vodnik. Konvencionalno in alternativno zdravljenje, Dr. Jaro Lajovic, Založba Mladinska knjiga

  1. Restless Legs Syndrome - https://www.ninds.nih.gov
  2. Restless Legs Syndrome - https://www.mayoclinic.org
  3. Restless Legs Syndrome - https://www.health.harvard.edu



Strokovna podpora in verodostojnost zapisanega

Komentirajte
(Datum posodobitve prispevka: 2023-10-04 ob 7:00)
newsletter banner

Pridruži se nam in prihrani!

Vsi člani Moje lekarne ob vstopu v družino za nagrado prejmete kupon za 10% popust, ki ga lahko izkoristite takoj! (ne velja za zdravila)